Monday, November 26, 2012

Static Content Sunum Karşılaştırması

Static Content Sunum Testi; 

Açıkcası herşey tam olarak dosyanın içinde bulunuyor. Yinede kısaca anlatmak gerekirse ;

Test Sistemi;
Disk sistemi;
Tüm static content sunan başlıca servisler; Apache,Nginx,lightspeed,lighttp,Ers Apache,Zeus Web, IIS, Cherokee gibi servisleri static content için teste yatırdım. 3kb lık ve 10 kb lık 2 ayrı dosya serv ettik. basitçe max değer 250 concurrent connection / sec her connection içinden 50 request per sec. Her request 3kb yada 10kb lik dosyalar ayrı 2 test şeklinde gerçekleştirdim.

Aşağıda dosya içeriklerinden örnek resimler koydum.

Tüm testi görmek için;

Ayrıca Detaylarda belirtmeliyim ki;  Ers Apache, IIS,  Cherokee ve Lightspeed dışında tüm teste tabi tutulan web serv servisleri 10k static content sunumunda loadı düşük olarak kaldı. Diğer tüm servislerde max conn sayılarına gelindiğinde sistem satüre olmuş durumlarda idi yada diyebilirim ki load 5000 ler civarında bir average lara çıkmıştı.

Grafiklerde her bir sistem için ayrı şekilde grafik çıkardım. Bu grafiklerde request ve response aynı hizada olduğu müddetçe sorunsuz isteğe cevap alınmış fark olduğu zamanda atılan requeste response gelemedi anlamına gelmektedir. 

Yorum yada önerileriniz varsa mail atabilirsiniz. Bu testi 20 - 30 değişik static content sunabilen sistem ile çok daha farklı ve manuel compile ve best practise configler ile birlikte tekrar 2013'de deneyeceğim.

Ayrıca kernel config, tüm test edilen sunucu configlerinide paylaşacağım. Bayağı uzun,detaylı bir test ve rapor olacağını söyleyebilirim

static_content_tests.zip
No comments:

Post a Comment