Wednesday, March 20, 2013

NetApp Flashpool Gücü 10 kaplan gücünde

Evet 90 volume (20 lun + 70 nfs share) şeklindeki aggr lerden 10 kaplan gücünde yazmada okumada ölümcül faydalanıyoruz. Normal  20*15k disklerden oluşan bir aggr den nfs ile mysql data kısmına verilen bir nfs alan ile (10gbit) olan 400 qps civarı olan update sql işlemi, flashpool ile birlikte 1400 - 1800 aralığına varmış bulunuyor. Sadece okuma değil yazma içinde muazzam bir faktör slave replikasyonlarımızda göz le görülür bir hız ile de kendini bize göstermiş oldu. Slavelerin gecikme oranları major bir operasyon olmaması durumunda(300gb lık bir tabloya alter atmak gibi) sorunsuz ve mükemmel şekilde çalışıyor.

Flashpool ile PAM arasındaki en major 2 fark birinde ha yapısı cluster failoverda korunuyor dolayısı ile pamdaki warm up perioda gerek kalmıyor, 2'nci farktör ise owerwrite operasyonlarında da major ssd cache kullanımını pattern olarak yaklaması. İllaha birebir aynı data aynı block yazım şeklinde olması gerekmiyor, pattern yakın olduğunda dahi ssd write cache de kullanılıyor akabinde 15k lara commitleniyor cache hit olan blocklar için.

En kral sonuçları alabilmeniz için açıkcası bizim warm up periodumuz 1 hafta sürdü. Bu 1-1.5 haftayı geçirmeden sakın karar vermeyin lakin bu olaydan sonra 5k non stop io (4.1KR/0.9K W) 4 Gbit (500 Mgbyte/sec) çalışan nfs alandaki korunan latency dahi 0.5 msec üstüne çıktığını daha göremedim.

Prodda çalışan static content klasörlerinde ki 15 milyon dosya yarım terabyte data üstünden artı 1 milyona yakın klasör içinde prod non stop bu yükle çalışırken çöksün diye denediğim for döngüleri ile gerçekleştirdiğim abuk sabuk bash scriptler dahi ne latency arttırabildi nede çökerte bildi.

Açıkcası benim düşüncem OLMUŞ. Harbiden çok başarılı ve iyi.

NetApp'a karşı birtek dileğim ise, Flashpool kısmı için historical data tutamamam. Son Sürüm DFm 5.1 'e geçmiş dahi olsam pam ile alakalı historical data tutma biraz customization ile mümkün olsada ne yazık ki flashpool ile alakalı bu seçenek mevcut değil. Sadece system managerdan anlık veriler izlenebiliyor fakat ben illaha historical data tutmak istiyorum benim gibi düşünenlerde muhakkak olacaktır.

https://communities.netapp.com/thread/26784

Yani Demiş ama saçma bence; OCUM 5.1  doesnt report an aggr as Flashpool even if it is. The next version OCUM 5.2 which is currently available in BETA OnCommand Unified Manager 5.2 Beta Program reports an aggrs attribute of flashpool. But even that doesnt collect any stats related to FlashPools.

Şuanda sadece aşağıdaki gibi System manager'dan 20 saniyelik intervaller ile cache hit miss ratiolar ve total opları görebiliyoruz. Historical tutma seçeneği maalesef burda yada OCUM(DFm) 'de yok.

Not: Bu özellik gelir gelmez yazıyı değiştireceğim ve bu kısım desteğinin geldiğinide güncelleyeceğim.

Kısacası Olmuş NetApp! Thanks.No comments:

Post a Comment